Ми всього лише люди. Попри те, що маємо величезний багаж досвіду та знань, вміємо “читати між рядків” наших клієнтів, весь спектр людських емоцій залишається з нами. У процесі терапії неможливо повністю відключити власні думки, емоції та переживання, як би ми не намагалися. Помічали, як можна по-різному сприймати клієнтів, навіть намагаючись максимально толерантно ставитися до кожного?

🔁Отож, поговорімо про контрперенос. Це явище у психотерапії, коли власні почуття, емоції, життєвий досвід впливають на сприйняття клієнта та взаємодію з ним.  Своєрідна емоційна відповідь терапевта на пацієнта, яка виникає внаслідок впливу другого. З цього можна зробити висновок, що контрперенос ━ те, що заважає нам якісно терапевтувати. Але насправді це не зовсім так.

🔰Для психотерапевта почуття, які виникають при взаємодії з клієнтом, можуть бути корисними. Адже сигналізують про те, що у клієнта виникли почуття, з якими йому важко справлятися або ж про те, що його дії чи слова можуть бути болючими для нас в силу власного досвіду. Помічати такі почуття, розпізнавати їх та вміло використовувати для покращення процесу терапії ━ важлива навичка, над якою варто працювати.

Бажаєте дізнатися більше про це явище? Читайте наступні дописи, буде цікаво.